Nutriční poradenství je důležitou součástí komplexní léčby poruch příjmu potravy. Potřebná je dlouhodobá a intenzivní pomoc pro klienty s poruchami příjmu potravy, ale i pro klienty s narušeným vztahem k jídlu či tělu. Riziková je i opakovaná historie diet, příliš restriktivní stravování, výčitky po jídle apod.
Pokud máte podezření, že Váš blízký trpí poruchou příjmu potravy, neváhejte se spojit s centrem Anabell či slovenskou platformou Chuť žiť. Klienti trpící PPP často navštěvují jak jedno z těchto center, tak využívají služby nutričního terapeuta v místě bydliště. V případě ukončené hospitalizace kvůli poruše příjmu potravy bývá dohled nutričního terapeuta podmínkou ambulantní péče, stejně jako péče psychiatra, psychologa a v neposlední řadě obvodního lékaře. Terapie poruchy příjmu potravy si vždy vyžaduje multidisciplinární péči.
Na obou odkazech lze najít mnoho výborných materiálů, webinářů apod., které Vám mohou pomoct i v samotných začátcích léčby.
Jaké jsou typické znaky jednotlivých poruch příjmu potravy?
Mentální anorexie (MA)
Typické pro MA je omezování energetického příjmu, které vede k výraznému úbytku tělesné hmotnosti, a to s ohledem na věk, pohlaví, fyzické zdraví a celkovou zdravotní anamnézu. V raných fázích onemocnění nemusí být přítomná podvýživa, proto je důležité sledovat jiné příznaky pro včasný záchyt onemocnění.
Onemocnění se vyznačuje strachem z přibývání na váze a obezity, stejně jako snahou o snížení a udržení nízké tělesné hmotnosti. To i přesto, že osoba již má výrazně nízkou hmotnost.
Dalším znakem je zkreslené vnímání sebe sama – jak člověk vypadá a kolik váží. Osoba trpící mentální anorexií hodnotí svou hodnotu podle schopnosti kontrolovat svůj jídelníček a hmotnost.
Silně přítomný je pocit méněcennosti, nedostatečnosti a dokonce odporu k vlastní osobě. Přetrvává neschopnost uvědomit si závažnost svého zdravotního stavu a rizika spojená s nízkou hmotností.
Mentální bulimie
U této diagnózy dochází k opakovaným epizodám záchvatovitého přejídání. Záchvat přejídání se vyznačuje tím, že během krátké doby (do 2 hodin) je snědeno velké množství jídla (které by většina lidí za daných okolností nezkonzumovala), je přítomný pocit ztráty kontroly nad jídlem (pocit, že nedokážu ovlivnit, kolik a co sním).
V rámci snahy zabránit nárůstu hmotnosti jsou při tomto onemocnění běžné opakované nezdravé kompenzační vzorce chování. Tyto kompenzační mechanismy mohou mít buď restriktivní nebo purgativní charakter: nadměrné cvičení, hladovění, zvracení, užívání laxativ a diuretik. Záchvaty přejídání i kompenzační mechanizmy se opakují minimálně jednou týdně v průběhu tří měsíců.
Mentální bulimie stojí jako samostatná diagnóza. Není purgativní fází mentální anorexie. Hmotnost není relevantním ukazatelem, většina lidí s touto diagnózou má hmotnost ve zdravém rozmezí, případně je přítomná nadváha.
Záchvatovité přejídání
Přítomny jsou opakované epizody záchvatovitého přejídání. Záchvat přejídání se vyznačuje tím, že během krátké doby (do 2 hodin) je snědeno velké množství jídla, které by většina lidí za daných okolností v tomo čase nesnědla. A zároveň je přítomná ztráta kontroly nad jídlem (pocit, že nelze ovlivnit, kolik a co se s ní).
Epizody záchvatovitého přejídání se shodují s třemi nebo více následujícími body:
1. jídlo se konzumuje rychleji, než je obvyklé
2. člověk jí, dokud se necítí nepříjemně a nezvladatelně plný
3. osoba s ní velké množství jídla i přes pocit nasycení (nebo bez pocitu hladu)
4. záchvat probíhá o samotě především kvůli pocitu studu z množství snědeného jídla
5. po záchvatu přicházejí pocity odporu a znechucení vůči sobě samém, výčitky a deprese.
Záchvat přejídání je způsobený výrazným psychickým neklidem a negativními emocemi. K takovýmto záchvatům dochází minimálně jednou týdně v průběhu 3 měsíců. Nejsou spojené se žádným kompenzačním mechanismem ani se nevyskytují výlučně během trvání onemocnění mentální anorexie či mentální bulimie.
Rezervace termínu konzultace online.